Rzęsy syntetyczne, norki, kaszmirowe czy jedwabne? Rodzaje rzęs.

Firmy związane z branżą stylizacji rzęs prześcigają się w ofertach oferowanych przez siebie produktów. Są ku temu sposobności – to stosunkowo świeża dziedzina kosmetyki, która nieustannie się rozwija. Wraz z rozwojem technologicznym specjalizacji wzrasta też świadomość konsumentów odnośnie proponowanych towarów, które znacznie różnią się od tych, jakie znają stylistki z kilkuletnim stażem z początku swojej drogi. Podstawowym zagadnieniem, które znać powinien każdy zainteresowany tematyką rzęs są ich rodzaje. Ale jak to? Przecież to proste. Są rzęsy z norki, są syntetyczne, są kaszmirowe, nawet i aksamitne.. ah! Jeszcze ukochane przez wszystkich jedwabne, opisywane w samych superlatywach – tak znacząco różniące się od wszelkiej maści plastikowych włosków,  marnie zdobiących oko..

Prawda jest brutalna – większość rodzajów rzęs z powyższego akapitu nie istnieje. Jak to możliwe, skoro nawet na stronach internetowych pionierów na naszym rynku widnieją informacje na ich temat?

„Nasze rzęsy wykonane są z wysokiej jakości włókna jedwabnego z minimalnym dodatkiem syntetyku (…)”

„Rzęsy te produkowane są z najlepszej jakości jedwabiu z domieszką syntetyczną (…)”

„Rzęsy jedwabne z dodatkiem włókna syntetycznego. Odporne na odkształcenia.”

„Wykonuje się je z protein jedwabiu, dzięki czemu są miększe, lżejsze i bardziej elastyczne od syntetycznego odpowiednika.”

„Kaszmir, z którego zostały stworzone zapewnia im wyjątkową puszystość.”

Powyższe cytaty to wynik – nie dalej, jak pierwsza strona – wpisania w wyszukiwarkę Google frazy „rzęsy jedwabne sklep”. Każda z tych firm wprowadza konsumenta w błąd. Dlaczego?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje rzęs – naturalne oraz syntetyczne. Pierwszy rodzaj – jak sama nazwa wskazuje – wykonany jest z surowców pochodzenia naturalnego, z czego najpopularniejszym rodzajem jest włosie norek. Nie jedynym, oczywiście – producenci oferują również włosy choćby konia, nie mniej jednak te używane są głównie do wytworzenia rzęs na pasku. Syntetyczne rzęsy (do których zaliczają się sławetne jedwabne lub kaszmirowe) tworzone są z niczego innego, jak włókien poliestrowych. Zapomnijmy o istnieniu rzęs naturalnych jedwabnych i kaszmirowych – zarówno jeden i drugi materiał wchodzi w reakcję egzotermiczną (emitującą ciepło) z klejem, w związku z czym jego wykorzystywanie do produkcji rzęs jest niemożliwe; oba materiały zareagowałyby zmianą formy lub wręcz roztopieniem. Ponadto – są to na tyle delikatne wytwory, że wykonanie z nich rzęs przeznaczonych do stylizacji byłoby zwyczajnie niemożliwe.

Skąd więc ta krążąca od tylu lat legenda? Wywodzi się ona z międzynarodowego nazewnictwa – aby odróżnić oferowane rzęsy producenci nadali im nazwy własne, min.:

  • mink (z ang. norka)
  • silk (z ang. jedwab)
  • cashmere (z ang. kaszmir).

Te ostatnie to stosunkowo świeży na rynku produkt, który stał się przełomowym dzięki zmienionej formie. Niestety – ich nazewnictwo to w dalszym ciągu nazwa własna, nie realny skład.

2bdaabc87cb5e3ff1c904fb9a26e5bf4

Dlaczego rzęsy mink są takowymi mianowane, skoro nie są prawdziwymi norkami? Ich nazwa nawiązuje do cech, które syntetyczny odpowiednik miał odzwierciedlać – przede wszystkim głęboką czerń, większą elastyczność i budowę włosa. Te – w porównaniu do rzęs silk – powinien cechować lżejszy, subtelniejszy połysk oraz nieco zmieniona, lżejsza struktura. Naturalne rzęsy z norki bardzo łatwo odróżnić od ich ekwiwalentów – nie są idealnie wyprofilowane, a każda rzęsa może być różnej grubości i długości. Jak przeprowadzić test na ich autentyczność? O tym niebawem na blogu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s