Cleaner, primer, speed up – czym się różnią?

Odpowiednie przygotowanie rzęs do zabiegu stylizacji to jeden z najważniejszych etapów, aby aplikacja cechowała się nienaganną trwałością. Wbrew pozorom posługiwanie się nimi nie jest na tyle skomplikowane, na ile wygląda – pod warunkiem, że wiemy, jakie jest ich przeznaczenie.

Aby w pełni poznać ich walory oraz zrozumieć schemat działania należy przede wszystkim zapoznać się ze składami chemicznymi środków oraz cechami półproduktów w nich zawartych – wówczas kluczem do sukcesu pozostanie jedynie prawidłowe, zgodne z zaleceniami użytkowanie. Na szczęście nie tkwi tu bowiem żadna tajemnica, nie istnieje żaden magiczny, szerzej nieznany składnik; każdy z producentów w świetle ustawy o kosmetykach dopuszczonych do obrotu ma obowiązek podać ich dokładny skład. Te – w zależności od przeznaczenia preparatu – zasadniczo się od siebie różnią, pozwalając sobie jedynie na niewielkie ustępstwa w postaci dodatkowych półfabrykatów. Wykluczając cenę – na którą oprócz kosztów wytworzenia składają się również opłaty transportowe, magazynowania, stworzenia opakowań, reklama, taksy urzędowe oraz wreszcie marża – to zazwyczaj jedyny czynnik różniący preparaty poszczególnych firm. Skład podstawowy zostaje niezmienny (choć może delikatnie różnić się stężeniem i zawartością procentową danych substancji), a zawarte dodatki mogą – choć nie muszą – pomóc w funkcjonowaniu. Czy warto się na nich koncentrować? Jakie właściwości ma cleaner, kiedy stosować primer, w którym momencie zmienić go na speed up i dlaczego?

Niestety, dokładnie tak jak w przypadku rodzajów rzęs (wcześniejszy post) często firmy zajmujące się dystrybucją produktów do stylizacji wprowadzają klientów w błąd – nic więc dziwnego, że sugerując się napisami na etykietce można poczuć się zakłopotanym. O czym mowa?

„Primer do odtłuszczania rzęs naturalnych. Preparat ten stosuje się do odtłuszczania rzęsy naturalnej przed aplikacją.”

„Preparat PRIMER stosuje się do odtłuszczania rzęsy naturalnej przed aplikacją sztucznej rzęsy.”

„Odtłuszczacz – primer do rzęs to profesjonalny produkt do stosowania przed zabiegiem przedłużania rzęs. Dzięki odtłuszczeniu klej lepiej przylega do każdej rzęsy”

Pozornie – dla laika nie ma nic dziwnego w powyższych zdaniach. Przyglądając się temu z nieco innej strony – niestety, każda z ww. trzech firm popełnia ogromny błąd nieznajomości przeznaczenia produktów. Primer ≠ cleaner! Różnicę widać gołym okiem.

Cleaner (z ang. clean – czyścić, sprzątać) to preparat służący odtłuszczeniu i oczyszczeniu rzęs naturalnych przed zabiegiem. Jego głównym, czynnym składnikiem jest alkohol za sprawą którego bardzo szybko wyparowuje z rzęs naturalnych, pozostawiając je wolne od substancji oleistych (naturalnego sebum lub zawartych w stosowanych kosmetykach), dzięki czemu klej ma o wiele stabilniejsze warunki wiązania.

Primer (z ang. primer – podkład, to prime – gruntować) to środek stosowany do zwiększenia przyczepności aplikowanych rzęs, czego efektem jest lepsza trwałość zabiegu. W przeciwieństwie do cleanera primer nie odtłuszcza rzęs, wręcz przeciwnie – powleka je delikatną warstwą polimerów. Odbywa się to za pomocą głównego półproduktu obecnego w składzie – PVP, czyli poliwinylopirolidonu. Składnik ten, powstały w wyniku polimeryzacji winylopirolidonu oprócz doskonałego przywiązywania się molekuł (natychmiastowo polimeryzując powoduje bardzo silne i trwałe wiązanie) wykazuje również działanie antystatyczne oraz ujarzmiające włos, ułatwiając aplikację.

Speed up (z ang. przyspieszyć) – jest produktem stosowanym w celu szybszego wiązania kleju, scalającego kępki. Panaceum na składające się fany i utrzymywanie ich w niezmiennej formie przez czas noszenia aplikacji.

… jedno ale.

Zarówno primer jak i przyspieszacz wykazują bardzo podobne, jeśli nie identyczne właściwości. Różnice w ich składach chemicznych – wykluczając dodatki zapachowe – polegają jedynie na innych, zmiennych stężeniach procentowych i proporcjach danych substancji w preparacie. Zdania na temat stosowania przyspieszacza na naturalne rzęsy są podzielone.

„Speed Up można stosować na rzęsę naturalną jak i syntetyczną. Wiele osób twierdzi że to mocniejszy primer.” – Magdalena Rapior, właścicielka oraz instruktor MLashes

„Nie stosuje się na naturalne, ponieważ Speed Up ma przyspieszyć wiązanie kleju przy scaleniu kępki, żeby się nie złożyła, stąd stosuje się głównie na pasek. Natomiast nie ma potrzeby stosować na naturalne, dokładnie z tego samego powodu co „zwykłych” primerów. Mało tego – jest już wiele primerów aromatyzowanych więc właściwie nie ma różnicy, natomiast stosowanie primera na naturalny włos – tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba.” – Ewa Polak, instruktor MLashes

„Speed Up – temat rzeka i ciężko powiedzieć jednoznacznie. Speed Up to mocniejszy alkohol o wiele wyższym stężeniu niż cleaner i primer, dlatego primer działa delikatniej na rzęsy na pasku i na naturalne – można próbować używać go jak Speed Up’a, ale jeśli używamy Speed Up’a na syntetyczną rzęsę to możemy zaryzykować, że klej nam się migiem utwardzi tylko na samej kępce. Niby się przykleiły ale jednak nie, bo dochodzi do hiperpolimeryzacji i klej utwardza się na sztywno, to znaczy że nie zdążą się wytworzyć elastyczne łączenia między C a H i wychodzą krótkie połączenia a takie wiązania chemiczne łatwo odskakują dosłownie od naturalnej rzęsy.” – Joanna Siruga, właściciel i instruktor marki Joannas Lashes

„Niemal nie ma różnic – ale są, dlatego inaczej działają. Chodzi właśnie o stężenia.” – Anna Piotrowska, instruktor Star Lash Academy

Jaki wysuwa się wniosek? Aby nasza praca była przyjemnością a aplikacja cechowała się nienaganną trwałością należy przede wszystkim poznać rzęsy i fachowo ocenić zarówno ich stan, jak i również odpowiednio dobrać produkt w stosunku do tempa działania oraz warunków panujących w gabinecie. Cleaner – tak, zawsze. Primer, przyspieszacz – dwukrotnie przemyśleć. Voilà!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s