Jak przyspieszyć tempo swojej pracy?

Wyjątkowa zmora obu stron – zarówno stylistek, starających się skrócić czas przeznaczony na pojedynczą aplikację jak i niecierpliwiących się klientek. Mowa oczywiście o tempie pracy – jednym z aspektów, gwarantujących również.. wyższe zarobki. To logiczne – skracając czas swojej pracy do minimum możemy pozwolić sobie na przyjęcie większej ilości klientek dziennie, nie nadwyrężając jednak zaplanowanego czasu swojej pracy. Nie ukrywajmy – dla wielu osób spośród potencjalnej klienteli to również bardzo istotny aspekt.

lashes-print-fashion-illustrationfashionistalashes-wall-decormakeup-printmakeup-bathroom-signp-wall-clocks (1)

Jaki jest optymalny czas trwania wizyty?

W pracy salonowej nie istnieją sztywne ramy, ile powinna trwać wizyta naszej klientki. Zupełnie inaczej ma się sytuacja na mistrzostwach stylizacji rzęs, na których czas jest określony – zazwyczaj od dwóch godzin przy metodzie 1:1 do trzech i pół godziny w przypadku dużych objętości.

Jak każda stylistka wie, początki nigdy nie są proste. Czy wiesz, że osoba mająca pierwszy kontakt ze stylizacją rzęs widzi średnio zaledwie ok. 40% rzęs naturalnych?Dłużące się aplikacje powodują frustrację, a kręcenie się i ciężkie wzdychanie zniecierpliwionej klientki podkręcają poziom stresu. Wynik? Nierzadko praca „po łebkach”, z błędami wynikającymi z pośpiechu, trzęsących się dłoni, czego efektem jest brak stuprocentowego samozadowolenia.

 

Jak przyspieszyć tempo swojej pracy?

 1. Nie pozwól, aby szybszy czas aplikacji wiązał się z utratą jakości. Oprócz tego, że klientka może stracić do Ciebie zaufanie, szukając nowej stylistki, większym problemem jest utrata pewności siebie. Lepiej wolniej, a dokładniej, aniżeli szybciej, a gorzej.
 2. Zadbaj o spokojną głowę. Stres siedzący na ramieniu nie dodaje otuchy. Dobrze wykonana praca zawsze zadziała na korzyść psychiki, a co za tym idzie – również na pewność ruchów. Źle – zdemotywuje do dalszego działania.
 3. Wysypiaj się. Zmęczony organizm ma o wiele bardziej zmniejszony refleks aniżeli organizm człowieka, który zapewnił sobie odpowiednią dawkę snu.
 4. Uporządkuj miejsce swojej pracy. Szukanie potrzebnych atrybutów po czeluściach szafek zdecydowanie dezorganizuje pracę. Największy pomocnik stylistki? Podręczna szafka z wydzielonym miejscem na wszystko, co istotne. Poukładane tak, aby sięgnięcie po żądaną rzecz wiązało się z jednym ruchem, nie kilkunastoma i gorącym poszukiwaniem.
 5. Przygotuj się do wizyty klientki. Jeśli to pierwsza wizyta – przygotuj kartę klienta oraz zadbaj o to, aby z regulaminem usług oraz cennikiem klientka zapoznała się przed wizytą. Karta klienta to nie tylko zabezpieczenie w razie sytuacji kryzysowych – to również informacja, jakie rzęsy zostały użyte. Wykorzystaj tę informację przed kolejną wizytą, przygotowując sobie odpowiednie materiały wcześniej.
 6. Zadbaj o odpowiednią pozycję siedzenia. Wygodna pozycja do pracy to kluczowa kwestia – nie tylko pozwala przyspieszyć czas aplikacji, oszczędzając czas na kręceniu się na krześle, ale również przedłuża sprawność Twojego kręgosłupa. Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu klientki – tak, aby głowa znajdowała się na wysokości Twojej klatki piersiowej. Nie zapominaj o poduszce która oprócz tego, że zapewnia klientce komfort sprawia również, że głowa jest unieruchomiona a Ty mniej nadwyrężasz swoje mięśnie.
 7. Zorganizuj czas na przygotowanie okolic oka. Higiena jest całkowitą podstawą. Osobiście nie jestem zwolenniczką metody mówiącej o tym, aby klientka sama myła rzęsy przed zabiegiem. Niestety, istnieje szansa że wykona tę czynność tylko powierzchownie a my będziemy zmuszone ją powtórzyć, przez co czas zabiegu wzrośnie dwukrotnie – raz, gdy klientka będzie myła oczy sama i drugi raz, gdy będziemy wykonywać to my. Nie mniej jednak..
 8. Poproś klientki o samodzielny demakijaż oczu przed zabiegiem. Domycie rzęs i przestrzeni międzyrzęsowych zajmie Ci o wiele mniej czasu, aniżeli pełen demakijaż.
 9. Dobierz odpowiedni rodzaj separatora rzęs. Niezależnie, czy używasz płatków pod oczy, taśmy piankowej czy silikonowej dopasuj separator do kształtu oka. Zaoszczędzi Ci to nerwów w przypadku, gdy podczas aplikacji miałby on uciekać z docelowego miejsca uwidaczniając dolne rzęsy (ryzyko sklejenia rzęs górnych z dolnymi) lub uwierając klientkę (częsty powód łzawienia).
 10. Rozrysowuj stylizację. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu na zastanowienie się, jaką rzęsę wkleić w danym miejscu oraz uzyskasz symetryczny efekt na obu oczach.
 11. Dopasowuj grubość, długość i ciężar rzęs do stanu rzęs naturalnych. Gdy rzęsy będą zbyt ciężkie dla rzęsy naturalnej, zaburzona będzie ich trakcja. Zbytnio obciążone rzęsy naturalne będą się mechanicznie wyciągać, kierując ku dołowi. Efekt? Klientka wróci z większymi odrostami, a my zyskamy tym samym więcej pracy przy ściąganiu ich.
 12. Zadbaj o relaks klientki. Spokojna lub śpiąca klientka = nieruchoma klientka. Nieruchoma, nie rozmawiająca klientka = czysta koncentracja wyłącznie na pracy, nie na dyskusji i mniejsze ryzyko zsuwania się płatków, ruszania twarzy i oczu, łzawienia.
 13. Opracuj system pracy. W zdecydowanej większości stylistki obierają metodę klejenia zwaną karkaz – której również osobiście jestem większym zwolennikiem. Wybór systemu pracy ma znaczenie – jeśli decydujesz się na jego zmianę bądź świadoma, że przedłuży to również czas aplikacji zanim dojdziesz do pełnej wprawy. Ile stylistek – tyle preferencji.
 14. Bądź królową pęsety do separacji. Separowanie rzęs, szczególnie w etapie początków pracy może być największym wyzwaniem. Oprócz ograniczonej widoczności i nierzadko mieszania się w oczach rzęs naturalnych z już doklejonymi przerażać mogą również rzędy. Nie bój się odseparowywać ich taśmą lub płatkiem, skupiając się wówczas docelowo na jednym rzędzie.
 15. Nie bój się liftować powieki lub naciągać kącików wewnętrznych. Dzięki temu zdecydowanie lepiej widoczny brzeg powieki odwdzięczy się idealną odległością klejenia rzęs.
 16. Zaczynaj pracę od najtrudniejszych dla Ciebie sektorów. Jeśli początkowo skupisz się na najtrudniejszym miejscu – na przykład kącikach wewnętrznych, zdecydowanie lepiej będzie wypełniać wówczas łatwiejsze sektory. Co więcej – zauważysz zdecydowanie więcej rzęs, gdyż na samym początku aplikacji nasz wzrok nie jest jeszcze zmęczony zoomowaniem jakże delikatnych włosków.
 17. Dobierz klej odpowiedni do tempa Twojej pracy. Zbyt wolny będzie spowalniać Twoją pracę, składać kępki lub powodować, że kierunkowanie legnie w gruzach a Ty dodatkowy czas poświęcisz na poprawki. Zbyt szybki może schnąć już w locie, dzięki czemu w najlepszej opcji klientka wróci na poprawkę. W najgorszej – rzęsy posypią się już w trakcie czesania.
 18. Zapanuj nad czasem zdejmowania odrostów. Jeśli na zdjęcie odrostów poświęcasz nazbyt długo czasu, spróbuj pracować inną metodą. Po przygotowaniu rzęs naturalnych przystąp do aplikacji i ściągaj odrosty na bieżąco, od razu w ich miejsce wklejając nową rzęsę.
 19. Znajdź dobrą playlistę. Dobra playlista to taka, która zrelaksuje klientkę a zarazem zmotywuje Ciebie. Jeśli spokojna muzyka Cię rozleniwia, pomyśl o pracy z ulubionymi kawałkami w słuchawkach. W momencie, gdy klientka wróci do rozmowy, będzie chciała się o coś zapytać, zakomunikować – zdjęcie słuchawek to zaledwie ułamek sekundy. Mój patent? Bezprzewodowa słuchawka w jednym uchu. 😉
 20. Nie zapominaj o odpoczynku między klientkami. Zarezerwuj sobie przynajmniej dziesięć minut wolnego między kolejnymi wizytami – po to, aby się rozciągnąć, odpocząć, złapać oddech. Maratony powodują, że nasz organizm podświadomie zaczyna odczuwać stres – ten natomiast, że zwalniamy obroty. Ponadto, niestety narażamy się tym samym również na spadek odporności a to ogromny krok ku chorobie, mogącej spowodować przymusowy urlop i przymusowe nadrabianie zaległości w przyspieszonym czasie. Błędne koło.

 

Pamiętaj, że..

Trening czyni mistrza!

Nikt nie urodził się z pęsetami w dłoniach, nikt nie nauczył się wszystkiego bez wkładu własnego, nikt nie jest idealny, każdy kiedyś popełnił błąd.

Nie bój się ich – prawdziwą sztuką jest mieć odwagę, by błędy naprawić.

Poświęcaj kilkanaście minut dziennie na ćwiczenie na gąbeczkach, zaproś koleżankę na rzęsy – manekin nigdy nie odda realnej pracy.

Powodzenia!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s